poniedziałek, 4 czerwca 2012

Parkowanie i zawracanie. Jeden manewr drogowy, dwa manewry egzaminacyjne

Na egzaminie wykonujesz jedno z z trzech parkowań. Na filmie - parkowanie prostopadłe na ulicy Wiejskiej w Zamościu.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zasad egzaminowania (...): "wjazd przodem wyjazd tyłem (możliwa jedna korekta toru jazdy) przy czym miejsce do parkowania wyznacza egzaminator, wskazując je osobie egzaminowanej.

Po zaparkowaniu musi być możliwość opuszczenia pojazdu przez kierowcę i pasażera z obydwu stron pojazdu, a pojazd musi być zaparkowany w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego (należy sprawdzić możliwość opuszczenia pojazdu).

Parkowanie odbywa się z zachowaniem zasad ruchu drogowego.

Parkowanie na Wiejskiej. Nauka jazdy w Zamościu.




Pamiętaj!
  • Zaparkowanie to jedynie połowa manewru. Manewr parkowania kończy się po wyjechaniu z miejsca parkingowego (właściwe cofanie, ustąpienie pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu, zajęcie właściwego pasa ruchu przy cofaniu).
  • Prawidłowo zaparkowany samochód oznacza sytuację w której zarówno Ty, jak i Twój egzaminator możecie wysiąść z samochodu, co często ma się nijak do "możliwości otwarcia drzwi" :)
  • Po wjechaniu w miejsce parkingowe - zaciągnij hamulec awaryjny, włącz bieg jałowy (luz). To sygnał, że parkowanie zostało zakończone.
  • Parkowanie nie jest manewrem który musisz wykonać płynnie. Oznacza to, że możesz zatrzymać się, włączyć pierwszy bieg. Spokojnie... To tylko parkowanie. Manewr wykonujesz na dokładność nie na czas. Oczywiście nie możesz utrudniać ruchu innym kierującym.

Manewr parkowania może być połączony z manewrem zawracania. To spore ułatwienie dla Ciebie. Wykonując bowiem jeden manewr drogowy, zaliczasz dwa manewry egzaminacyjne. Zdarza się jednak, że osoby egzaminowane nie rozumieją komendy "zawracamy", lub "kontynuujemy jazdę".

Źródło: Nauka jazdy w Zamościu



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz