środa, 28 sierpnia 2013

Policja zatrzymała instruktorów nauki jazdy

Policja zatrzymała czterech instruktorów nauki jazdy. Usłyszeli 45 zarzutów za które może grozić nawet 8 lat więzienia.

Mężczyźni podejrzani są o wystawianie w zamian za łapówki zaświadczeń o ukończeniu dodatkowego szkolenia na prawo jazdy.

Jak ustalili śledczy, instruktorzy jednej z gliwickich szkół nauki jazdy w zamian za pieniądze wystawiali fałszywe zaświadczenia o ukończeniu dodatkowego szkolenia na prawo jazdy. W rzeczywistości osoba, dla której wystawiony był dokument, nie odbyła takiego szkolenia w ośrodku wskazanym w zaświadczeniu. Szkoleniowiec otrzymywał 50 złotych za "lewy" dokument - wynika z ustaleń śledztwa. Instruktorzy decyzją prokuratora zostali objęci policyjnym dozorem.

Za zarzucane im przestępstwa każdemu z nich grozi do 8 lat więzienia.

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

O co chodzi z tymi tramwajami??

...czyli kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu i dlaczego tramwaj?

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo a kiedy należy mu go ustąpić? A może wystarczy ustąpić mu miejsca zamiast pierwszeństwa?

Przepisy regulujące pierwszeństwo przejazdu tramwaju są dość trudne, mają z nimi problemy nawet kierowcy, nic więc dziwnego, że są one trudnie do zrozumienia przez Was.

Poniżej przepisy regulujące pierwszeństwo przejazdu trawmajów.

Nie taki diabeł straszny... ;)

sobota, 17 sierpnia 2013

Kiedy zachować szczególną ostrożność?


Kodeks drogowy w zależności od sytuacji nakazuje zachowanie ostrożności lub szczególnej ostrożności. Kiedy więc należy zachować szczególną ostrożność a kiedy wystarczy ostrożność "zwykła"?


Art 3. ust. 1 Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem za-kłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

Art 3. ust. 2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.

Kto ma zachować ostrożność?

Jak wynika z powyższego cytatu, kodeks drogowy obowiązuje nie tylko osoby znajdujące się na drodze. Jego zapisy obowiązują zatem:
Uczestników ruchu drogowego (kierujący pojazdem, pieszy czy osoba znajdująca się w pojeździe)
Innych osób znajdujących się na drodze, poza uczestnikami ruchu (osoba wykonująca prace remontowe)
Osób znajdujących się poza drogą i w jej pobliżu a których zachowanie może mieć wpływ na ruch na drodze (dzieci na placu zabaw, osoba powodująca zadymianie poprzez np palenie liści)

Kiedy "zwykła" ostrożność?

Obowiązek zachowania ostrożności dotyczy każdego uczestnika ruchu drogowego, każdej osoby znajdującej się na drodze lub też poza nią. Ostrożność dotyczy każdego bez wyjątku, zawsze i wszędzie - w miejscach o których wspomina kodeks drogowy --> Czytaj: Kto ma zachować ostrożność?


Przejawem zachowania ostrożności przez kierującego pojazdem będzie więc zredukowanie prędkości podczas przejeżdżania w pobliżu placu zabaw czy osiedla mieszka mieszkaniowego.

Także osoba znajdująca się w pojeździe - jako np pasażer - powinna zachować ostrożność, np podczas wysiadania z pojazdu.


"Kierowca ma obowiązek nie tylko prowadzić pojazd zgodnie z obowiązującymi zakazami i nakazami lecz także w sposób rozważny i ostrożny"


Kodeks drogowy nie określa jakie twoje zachowanie będzie przejawem zachowania ostrożości.


Kiedy szczególna ostrożność?

Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności dotyczy wyłącznie konkretnych osób znajdujących się w konkretnych sytuacjach drogowych. Zarówno wspomniane osoby jak i sytuacje drogowe zostały precyzyjnie wskazane przez kodeks drogowy.

W przeciwieństwie do "Ostrożności" kodeks drogowy definiuje pojęcie ostrożności szczególnej i Twój sposób zachowania będący przejawem jej zachowania:



Art. 2. ust. 22. Szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i do-stosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniają-cych się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.



Do zachowania szczególnej ostrożności obowiązuje cię:
  • każdy minięty znak ostrzegawczy,
  • migający lub stały sygnał żółty umieszczony na przeszkodzie albo migający sygnał żółty nadawany przez sygnalizator.
Szczególną ostrożnośc powinien zachować:
Kierujący pojazdem podczas:
  • włączania się do ruchu,
  • zmiany kierunku jazdy lub zajmowanego pasa ruchu, 
  • cofania, 
  • wyprzedzania, 
  • zbliżania się do skrzyżowania, 
  • przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem
  • zbliżania się do przejścia dla pieszych, 
  • zbliżania się do przejazdu dla rowerzystów oraz skręcania w drogę poprzeczną,
  • przejeżdżaniu obok oznakowanego przystanku tramwajowego lub przystanku przystanku innego pojazdu komunikacji publicznej nieznajdującego się przy chodniku, 
  • zbliżania się do przejazdu kolejowego lub tramwajowego oraz podczas przejeżdżania przez te przejazdy, 
  • jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, 
  • przejeżdżania obok pojazdu do nauki jazdy lub egzaminowania oznaczonego literą "L". Poprzez "przejeżdżanie obok rozumie się wymijanie, omijanie tego pojazdu oraz jazdę za nim, 
  • jazdy pojazdem uprzywilejowanym "w akcji" w sytuacji niestosowania się do przepisów ruchu drogowego dotyczących zatrzymania i postoju, oraz sygnałów drogowych,
  • jazdy pojazdem wykonującym prace remontowe, modernizacyjne lub porządkowe w przypadku niestosowania się do przepisów dotyczących jazdy po jezdni, lub przy jej prawej krawędzi, oraz o zatrzymaniu i postoju, 
  • przejeżdżania obok autobusu szkolnego, 
  • omijaniu pojazdu przewożącego zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat w czasie ich wsiadania lub wysiadania,
  • omijania oznakowanego pojazdu przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych, w czasie wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej,
  • prowadzenia pojazdu nienormatywnego.

Pieszy podczas:
  • przechodzania przez torowisko,
  • przechodzenia przez jezdnię.

Kierujący rowerem podczas:
  • korzystania z drogi dla rowerów i pieszych ,
  • korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych .

Uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej:
  • kierując pojazdem samochodowym oraz kierujący pojazdem przewożącym taką osobę w przypadku nie stosowania się do zakazów wyrażonych znakami: B-1 , B-3, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 , B-39.



Zatem:
Podczas manewrów omijania i wymijania wystarczy zachowanie "Ostrożności", chyba, że wykonywany jest manewr omijania/wymijania pojazdu egzaminacyjnego lub nauki jazdy.
Wyprzedzanie wymaga już zachowania "Szczególnej ostrożności"
Przejeżdżanie obok pojazdu uprzywilejowanego nie wymaga zachowania "Szczególnej ostrożności", jednak kierujący tym pojazdem podczas jazdy powinien zachować tą ostrożność, jeśli nie stosuje się do przepisów ruchu drogowego dotyczących zatrzymania i postoju, oraz sygnałów drogowych.

piątek, 16 sierpnia 2013

Słaba zdawalność nowych testów?

A może tradycyjne materiały do kursu na prawo jazdy nie potrafią sprostać wymaganiom nowego egzaminu na prawo jazdy?

Wprowadzona 19 sycznia zmiana w systemie egzaminowania wprowadziła niemałą rewolucję. Testy na prawo jazdy były tylko jednym z elementów jakie zmieniono. Słaba zdawalność egzaminów teoretycznych może wynikać min z materiałów dydaktycznych z jakich korzystają kursanci (tradycyjna płytka z testami + książka). Może więc czas na zmianę?

Wyobraź sobie podręcznik, w którym wiedza ekspertów podana jest przystępnie i ciekawie, który zawiera mnóstwo ruchomych ilustracji, a swoją wiedzę możesz sprawdzać rozwiązując mulimedialne ćwiczenia.

Takim "podręcznikiem" jest właśnie e-kurs ZdamyTo.pl




Czym jest e-kurs czyli multimedialny podręcznik na prawo jazdy?


  • ponad 500 ruchomych animacji z głównym bohaterem sportową "elką" ZdamyTo :)
  • kontrola swojej wiedzy przez przycisk "WIEM TO" i zapamiętywanie postępów w nauce
  • dla każdego tematu - ćwiczenia (wyglądające jak nowe testy)
  • podkreslony nacisk na tematy, które występują często w pytaniach z egzaminów
  • do każdego tematu przydzielone są ćwiczenia - wyglądające jak "nowe testy" czyli pytanie + film lub zdjęcie


Jak zamówić podręcznik?


Kontakt (w formularzu wybierz Mam inne pytanie).

Jak zachować się w trakcie burzy?

Burze, opady deszczu oraz huraganowy wiatr są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą. To zjawiska, które szybko się przemieszczają.

W tekście poniżej poradnik Państwowej Straży Pożarnej o tym jak zachować bezpieczeństwo podczas gwałtownych burz oraz intensywnego deszczu.

Podczas jazdy samochodem

  1. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku;
  2. Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli zaskoczy Cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe;
  3. Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.
Podczas burzy, poza budynkiem, nie używaj telefonu komórkowego.
Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

Nad wodą

  1. Wyjdź z wody;
  2. Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj ją do brzegu;
  3. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru nie wolno przebywać w żaglówce, pod jej pokładem. W przypadku wywrócenia się łodzi ryzykujemy życiem.
Najlepiej, podczas burzy i huraganu, nie przebywaj nad wodą.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Wyładowanie atmosferyczne może spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń np. telewizora, komputera itp. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi.
  1. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
  2. Zamknij okna i drzwi;
  3. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe;
  4. Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, np. na zakupy;
  5. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw;
  6. Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;
  7. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;
  8. Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy;
  9. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia);
  10. Nie zatrzymuj się - nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Pamiętaj, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu;
  11. Bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;
  12. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku;
  13. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim, podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij;
  14. Odsuń się od metalowych przedmiotów i nie dotykaj ich.

Źródło: PSP/MSW

Nauka jazdy w Zamościu: Kiedy 50 jest za wolno a 30 za szybko?